האם מטהרי אוויר מסוג HEPA יכולים ללכוד את נגיף הקורונה?

מאת Broad Airpro , יולי 2020

מתוך https://www.nytimes.com, טים הפפרנן

מטהרי אוויר עם סינון HEPA תופסים ביעילות חלקיקים בגודל הנגיף (וקטנים בהרבה) שגורם ל  COVID-19, וקוראים רבים שאלו האם מטהרי אוויר יכולים לסייע בהגנה מפני זיהום. התשובה היא כן, בתיאוריה, אך נכון ליולי 2020, עדיין לא ברור כמה השפעה מעשית יכולה להיות למכונות. מאז אפריל, החוקרים הביעו חשש כי הנגיף עשוי לעבור בין היתר דרך האוויר.

בתחילת יולי, מספר לא מבוטל של מומחים טענו במכתב שהעבירו ל- WHO כי הנגיף מועבר; מאז, ארגון הבריאות העולמי החל להכיר באפשרות הזו.

חזרה למטהרים: הנגיף הגורם ל  COVID-19  הוא בקוטר של כ- 0.125 מיקרון (125 ננומטר). הוא נופל ממש בטווח גודל החלקיקים שמסנני HEPA לוכדים ביעילות יוצאת דופן: 0.01 מיקרון (10 ננומטר) ומעלה. כלי תקשורת רבים הצהירו באופן שגוי כי מסנני HEPA אינם מסננים מתחת ל 0.3 מיקרון ולכן אינם יכולים ללכוד וירוסים מוטסים. זה לא נכון. מחקר זה של נאס"א בנושא סינון HEPA הוא טכני למדי, אך הגרף בעמוד 7 והפסקה הקודמת מסביר היטב מדוע מסנני HEPA הם היעילים ביותר – כמעט 100% ב 0.01 מיקרון – בלכידת חלקיקים אולטרה עדינים מתחת ל 0.3 מיקרון. תקן בדיקת HEPA.

אבל זה לא בהכרח אומר שמטהר אוויר יגן עליך. החל מ- 16 ביוני 2020, עמדת ה- CDC היא כי נגיף הקורונה מועבר בעיקר על ידי מגע בין אדם לאדם ועל ידי מגע עם טיפות נגועות בנגיף המועברות באמצעות שיעול והתעטשות. כאן ההגדרה של "מוטס" הופכת להיות מסובכת. כאשר אנו מדווחים על נושא זה בזמן אמת, אנו יכולים ללכת רק עם הראיות העדכניות ביותר, ונראה ברור שהתפשטות הוירוס בקרב הקהילה יכולה להתרחש גם כאשר אנשים נוקטים באמצעי זהירות סבירים – בין אם בכנסיות או בקרב קבוצות בייסבול מליגת העל.

זו סיבה מרכזית לכך שמטהרי HEPA אינם יכולים להיחשב כקו הגנה ראשון נגד נגיף ה- COVID-19. "הדבר הגדול עם הניסיון לומר שמסנן HEPA יעשה משהו טוב הוא אם אתה מביא משהו למסנן או לא", אמרה קתלין אוון, מהנדסת ייעוץ עם ניסיון של כמעט 40 שנה בסינון אוויר. "אם יתברר – וזה האם הגדול; אני לא בטוחה שאתה צריך אפילו להזכיר את זה – אבל אם יש דברים שעפים באוויר, מסנן ה HEPA ילכוד ויסנן אותם."

מה שפחות ברור הוא האם מסנן ה HEPA יכול לתפוס את הנגיף לפני נקודת ההדבקה, או לצורך העניין, איזו רמת חשיפה לנגיף גורמת לזיהום מלכתחילה. יתכן ומטהרי HEPA יוכיחו את עצמם רק כיעילים שוליים במאבק נגד נגיף הקורונה. אנו עוקבים מקרוב אחר נושא זה ואנו מעריכים את התמיכה השוטפת של קוראינו בסיוע לנו לשמור על מידע מדויק ועדכני.

לקבלת ההנחיות העדכניות ביותר, אנו ממליצים להמשיך ולפעול לפי עצות ה- CDC, כולל התרחקות חברתית, עטיית מסיכת פנים, שטיפת ידיים לעיתים קרובות וטיפול במשטחי נגיעה תכופים בחיטוי.

Open chat